Publikacje:

Kusznierz, J., Paśko, Ł., Maślak, R., Pietras-Lebioda, A., Borczyk, B., Tagayev, D., Sergiel, A., Wolnicki, J. 2017: Broad-scale morphometric diversity in the lake minnow Eupallasella percnurus (Cyprinidae: Pisces). Ann. Zool. Fennici 54: 357–371

Maślak, R., Sergiel, A.,  Bowles, D., Paśko, Ł. 2016. The Welfare of Bears in Zoos: A Case Study of Poland. Journal of Applied Animal Welfare Science 19: 24-36

Sergiel A., Maślak R., Zedrosser A., Paśko Ł., Garshelis D. L., Reljić S., Huber D. (2014): Fellatio in Captive Brown Bears: Evidence of Long-Term Effects of Suckling Deprivation? Zoo Biology, 33(4): 349-352.

Borczyk B., Kusznierz J., Paśko Ł., Turniak E. 2014: Scaling of the Sexual Size and Shape Skull Dimorphism in the Sand Lizard (Lacerta agilis L.).Vertebrate Zoology, 64: 221-227

Paśko Ł., Kusznierz J., Maślak R., Tagayev D., Sergiel A., Pietras-Lebioda A., Borczyk B. 2014: Morphometric exploration of the Eurasian minnow Phoxinus phoxinus diversity: a case study of a widely distributed Palaearctic fish. Annales Zoologici Fennici 51: 399-412.

Ogielska M., Kotusz A., Augustyńska R., Ihnatowicz J., Paśko Ł. 2013. Amphibian ovaries follow the same evolutionary strategy as mammals: a stockpile of ova for a life span is established during a juvenile period. Anatomical Record. DOI: 10.1002/ar.22674

Ogielska M., Kotusz A., Augustyńska R., Ihnatowicz J., Paśko Ł. 2013. A Stockpile of Ova in the Grass Frog Rana temporaria is established once for the life Span. Do ovaries in Amphibians and in Mammals follow the same evolutionary strategy? Anatomical Record-Advances in Integrative Anatomy and Evolutionary Biology, 296: 638-653.

Sergiel A., Maślak R., Kusznierz J., Paśko Ł. (2012): Stereotypie - rozwój i skutki występowania. Medycyna Weterynaryjna 68: 402-405.

Sergiel, A., Maślak, R., Kusznierz, J., Paśko, Ł. 2012: Zachowania stereotypowe – przegląd definicji i klasyfikacji. Medycyna Weterynaryjna 68: 45-48.

Kusznierz J., Pasko, Ł., Tagajev. 2011: D. On the variation and distribution of the lake minnow, Eupallasella percnurus (Pallas, 1811). Archives of Polish Fisheries

Borczyk B., Paśko Ł. 2011: How precise are size-based age estimations in Sand lizard (Lacerta agilis)? Zoologica Poloniae 56: 11-17.

Paśko Ł., Ericson P. G., Elżanowski A. 2011: Phylogenetic utility and evolution of indels: a study in neognathous birds. Molecular Phylogenetic and Evolution 61: 760-771.

Kierzkowski P., Paśko Ł., Rybacki M.,Socha M., Ogielska M. 2011. - Genome dosage effect and hybrid morphology - the case of hybridogenic water frogs from the Pelophylax esculentus complex. Annales Zoologici Fennici.

Paśko Ł. 2010. Tool-like behaviour in the sixbar wrasse, Thalassoma hardwicke (Bennett, 1830). Zoo Biology. 28: 1-7.

Maślak R., Paśko Ł., Kusznierz J., Moska M., Heulin H., Surget-Groba Y. 2010. Genetic differentiation of the sand lizard populations, Lacerta agilis (Reptilia, Lacertidae) in Central Europe. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczego we Wroclawiu.

Maślak R., Paśko Ł., Jan Kusznierz J. & Moska M. 2010. Sex ratio in population of Lacerta vivipara (Jacquin, 1787) (Sauria, Lacertidae) in a lowland habitat of the vicinity of Wroclaw, SW Poland. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczego we Wroclawiu

Paśko Ł. 2008. Wczesna historia ewolucyjna ryb. I – Chondrichthyes. Przegląd Zoologiczny. 52. 1-2: 1-17.

Paśko Ł. 2008. Wczesna historia ewolucyjna ryb. II – bazalne Actinopterygii. Przegląd Zoologiczny.52. 1-2: 18-34.

Paśko Ł. 2008. Wczesna historia ewolucyjna ryb. III – Neopterygii. Przegląd Zoologiczny. 52. 3-4: 1-12.

Paśko Ł. 2008. Wczesna historia ewolucyjna ryb. IV– Sarcopterygii. Przegląd Zoologiczny. 52. 3-4: 13-30.

Moska M., Paśko Ł. 2006. Morphometric variation between karyological categories of the common shrew (Sorex araneus) in the Legucki Mlyn/Popielno hybrid zone. Electronic Journal of Polish Agricultural Universities, Veterinary Medicine 9: 1.

Paśko Ł., Maślak R. 2003. Genetics of the peripheral populations of the alpine bullhead, Cottus poecilopus (Scorpaeniformes, Cottidae) in Poland. Journal of Zoological Systematics and Evolutionary Research 41: 196–204.

Paśko Ł., Maślak R. 1997. Schematy morfometryczne i błąd pomiaru w badaniach ichtiologicznych. Przegląd Zoologiczny 41: 221-231.

Maślak R., Paśko Ł. 1999. Predators of the Common lizard (Zootoca vivipara) in a habitat of forest glade in SW Poland. British Herpetological Society Bulletin 67, 39-49.

Elżanowski A., Paśko Ł. 1999. A skeletal reconstruction of Archaeopteryx. Acta Ornithologica 34, 123-129.

Maślak R., Paśko Ł. 1997. Geschlechtersverhaltnis in einer Zootoca vivipara-Population im Flachlandmilieu der Umgebung von Breslau. Die Eidechse 8, 33-39.