Pracownicy i doktoranci dr Łukasz Paśko

dr Łukasz Paśko

adiunkt
Członek lokalnej komisji ds etyki w badaniach nad zwierzętami

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel. +48 71 3754011

konsultacje:
piątki, godz. 16-18.

Moje zainteresowania badawcze i naukowe obejmują:

- Filogenetykę molekularną i filogeografię kręgowców, przede wszystkim ryb

- Morfometrię geometryczną kręgowców, przede wszystkim ryb

- Metodologię i metodykę filogenetyczną i morfologiczną
- Etologię kognitywną kręgowców, przede wszystkim ryb
- Neurobiologię ewolucyjną ryb promieniopłetwych
- Bioetykę i filozofię moralności

 

Obecnie jestem zaangażowany w realizację następujących projektów:

Filogeografia i zróżnicowanie genetyczne i morfologiczne głowaczowatych (Cottidae)i karpiowatych (Cyprinidae)ryb Eurazji.

Projekt opart o badania kilku fragmentów genów jądrowych i mitochondrialnych: cytochrom b, ATPaza, 12S rDNA, D-loop oraz analizy morfometryczne. Znaczenie tzw. dużych mutacji (insercje i delecje)w rekonstrukcji filogenezy molekularnej niskich poziomów taksonomicznych. Ewolucja konwergentna i paralelna słodkowodnych ryb Eurazji.

Filogenetyczna użyteczność i ewolucja indeli: studium u ptaków niewróblowych .

Phylogenetic utility and evolution of indels: a study in nonpasserine birds.

Projekt jest metodycznie związany z analizami 3 fragmentów genetycznych: 28S rDNA, beta-fibrinogenem oraz ODC i obejmuje dwa wątki:

Rekonstrukcje filogenezy kilku grup niewróblowych Neognathe, w tym: rzędów brodzących (Ciconiiformes), pełnopłetwych (Pelecaniformes)i szponiastych (Falconiformes), których wzajemne pokrewieństwa pozostają jednym z najbardziej kontrowersyjnych obszarów filogenetyki ptaków.

Zagadnienia z zakresu genomiki ewolucyjnej kręgowców i metodologii filogenetycznej, w tym: zmiana rozmiarów poszczególnych fragmentów genetycznych w trakcie ewolucji, zmiana rozmiarów genomu, jej mechanizmy i znaczenie adaptacyjne, znaczenie tzw. dużych mutacji (insercje i delecje)w rekonstrukcji filogenezy molekularnej wysokich poziomów

Aktualności

 • Program o salamandrze

  Meandry salamandry - Telewizja Polska wyemitowała nowy odcinek programu z serii Dzika Polska - tym razem poświęcony salamandrze plamistej. W programie wzięli udział pracownicy i doktoranci naszego Zakładu: prof. Maria Ogielska, mgr Anna Najbar oraz dr Agnieszka Konowalik. Program można obejrzeć na stronie Telewizji Polskiej http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/dzika-polska/wideo/meandry-salamandry/12904323

   
 • Konferencja nt. dobrostanu zwierząt

  Z inicjatywy dr. Roberta Maślaka i dr Agnieszki Sergiel, Katedra Biologii Ewolucyjnej i Ekologii jest współorganizatorem międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji na temat zapewnienia właściwego poziomu dobrostanu zwierzętom utrzymywanym w ogrodach zoologicznych i regulacji prawnych niezbędnych do realizacji tego celu. W konferencji weźmie udział wielu znanych specjalistów, m.in. dr Kirsten Pullen badaczka goryli i innych naczelnych i dr Moira Harris, zajmująca się zachowaniem i dobrostanem słoni w niewoli. ... więcej  

 • Nowa książka

  Ukazała się nowa książka dr Bartosza Borczyka napisana we współpracy z dr hab. Bartłomiejem Najbarem z Uniwersytetu Zielonogórskiego poświęcona biologii i ochronie zaskrońca zwyczajnego. Najbar B. Borczyk B. 2012: Zaskroniec Zwyczajny. Biologia i ochrona. Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra, 169 str, 89 rycin. ISBN 978-83-7842-003-3 ... więcej  

 • Nagroda dla naszej studentki

  Z przyjemnością informujemy, że Pani Edyta Turniak, która pisze pracę magisterską w naszym Zakładzie zajęła II miejsce w konkursie na najlepszy referat wygłoszony podczas VI Międzynarodowej Konferencji Młodych Przyrodników "From Biotechnology to Environment Protection", która odbyła się w dniach 17-20 listopada 2011 na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pani Edyta Turniak prezentowała część wyników przygotowywanej pracy magisterskiej poświęconej allometrycznym podłożom dymorfizmu płciowego u zaskrońca. Gratulujemy!

   
 • Obrona pracy doktorskiej

  Z przyjemnością zawiadamiamy, że 25 listopada 2011r. o godz. 10:00 w Dużej Sali  Wykładowej Instytutu Zoologicznego Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego ul. Sienkiewicza 21 we Wrocławiu odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej naszej koleżanki, mgr Agnieszki Konowalik (Ogrodowczyk). 

  ... więcej  
 • Nowa książka

  Ukazała się nowa książka dr Roberta Maślaka i jego studenta Mikołaja Kaźmierczaka: Zółw egipski (Testudo kleinmanni Lortet, 1883). Biologia i problemy ochrony. Wydawnictwo Lineart, Warszawa. 96 stron, 17 zdjęć, 124 cytowane publikacje. ISBN 978-83-927375-1-3

  ... więcej  
 • Nowa książka

  Ukazała się nowa książka pod redakcją prof. Marii Ogielskiej pod tytułem Reproduction of Amphibians wydana przez Science Publishers.

   

   

  Więcej informacji pod adresem www.scipub.net/biology/reproduction-amphibians.html

   

   
 • Środowe Spotkania z Przyrodą

  Zakończyła się wiosenna edycja "Środowych Spotkań z Przyrodą" - wykładów popularno-naukowych adresowanych do młodzieży i wszystkich tych, którzy zainteresowani są szeroko rozuminymi problemami nauk przyrodniczych. Organizatorami wykładów są PTPP ProNatura, XII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego z Wrocławia oraz Uniwersytet Wrocławski.

  ... więcej  
 • SKN Herpetologów

  Studenckie Koło Naukowe Herpetologów od początku swojego istnienia jest związane z naszym Zakładem. Opiekunem naukowym SNKH jest dr Robert Maślak.

  ... więcej