Pracownicy i doktoranci mgr Anna Najbar

mgr Anna Najbar

doktorantka

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Biologią kręgowców, monitoringiem oraz ochroną herpetofauny interesowałam się już w dzieciństwie. Moje pierwsze „poważne“ badania dotyczyły śmiertelności płazów spowodowanej ruchem samochodowym w województwie lubuskim.
 
Realizacja badań w ramach pracy doktorskiej wynika z mojego przekonania o konieczności pogłębiania wiedzy w zakresie biologii, ekologii i ochrony płazów w Polsce, a szczególnie salamandry plamistej (Salamandra s. salamandra) – gatunku zasiedlającego coraz bardziej izolowane stanowiska, w tym m.in. kurczące się miejsca jej występowania w rejonie Dolnego Śląska.
Główna problematyka mojej pracy doktorskiej dotyczy:
- zachowań rozrodczych i wieloojcostwa u salamandry plamistej Salamandra s. salamandra,
- miejsc występowania, żerowania i migracji larw salamandry plamistej w okresie od urodzenia do zakończenia metamorfozy,
- dyspersji młodych osobników i charakterystyki ich siedlisk,
- przywiązania do kryjówek i miejsc zimowania osobników dorosłych,
- hodowli salamandry plamistej jako istotnego elementu jej czynnej ochrony.
Ponieważ ukończyłam oceanografię ze specjalnością: biologia morza na Uniwersytecie Gdańskim, przedmiotem moich dotychczasowych badań jest również biologia i ochrona zwierząt morskich oraz tropikalnych ekosystemów morskich. W latach 2009 – 2011 asystowałam w czynnej ochronie żółwi morskich (Dermochelys coriacea, Eretmochelys imbricata, Chelonia mydas) i badaniach behawioru rozrodu tych zwierząt na Wyspach Karaibskich. Dodatkowo brałam udział w podwodnych projektach badawczych m. in. w badaniach liczebności populacji żółwi morskich na Antylach Holenderskich, bioróżnorodności wybranych stanowisk nurkowych, ekspansji inwazyjnego gatunku – skrzydlicy (Pterois volitans) w Morzu Karaibskim. Z biologią morza wiąże się jedna z moich pasji – nurkowanie.
Od wielu lat zajmuję się również fotografią. Chcąc realizować się w tej dziedzinie, ukończyłam studia fotograficzne. Specjalizuję się przede wszystkim w fotografii przyrody i fotografii analogowej.

Aktualności

 • Program o salamandrze

  Meandry salamandry - Telewizja Polska wyemitowała nowy odcinek programu z serii Dzika Polska - tym razem poświęcony salamandrze plamistej. W programie wzięli udział pracownicy i doktoranci naszego Zakładu: prof. Maria Ogielska, mgr Anna Najbar oraz dr Agnieszka Konowalik. Program można obejrzeć na stronie Telewizji Polskiej http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/dzika-polska/wideo/meandry-salamandry/12904323

   
 • Konferencja nt. dobrostanu zwierząt

  Z inicjatywy dr. Roberta Maślaka i dr Agnieszki Sergiel, Katedra Biologii Ewolucyjnej i Ekologii jest współorganizatorem międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji na temat zapewnienia właściwego poziomu dobrostanu zwierzętom utrzymywanym w ogrodach zoologicznych i regulacji prawnych niezbędnych do realizacji tego celu. W konferencji weźmie udział wielu znanych specjalistów, m.in. dr Kirsten Pullen badaczka goryli i innych naczelnych i dr Moira Harris, zajmująca się zachowaniem i dobrostanem słoni w niewoli. ... więcej  

 • Nowa książka

  Ukazała się nowa książka dr Bartosza Borczyka napisana we współpracy z dr hab. Bartłomiejem Najbarem z Uniwersytetu Zielonogórskiego poświęcona biologii i ochronie zaskrońca zwyczajnego. Najbar B. Borczyk B. 2012: Zaskroniec Zwyczajny. Biologia i ochrona. Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra, 169 str, 89 rycin. ISBN 978-83-7842-003-3 ... więcej  

 • Nagroda dla naszej studentki

  Z przyjemnością informujemy, że Pani Edyta Turniak, która pisze pracę magisterską w naszym Zakładzie zajęła II miejsce w konkursie na najlepszy referat wygłoszony podczas VI Międzynarodowej Konferencji Młodych Przyrodników "From Biotechnology to Environment Protection", która odbyła się w dniach 17-20 listopada 2011 na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pani Edyta Turniak prezentowała część wyników przygotowywanej pracy magisterskiej poświęconej allometrycznym podłożom dymorfizmu płciowego u zaskrońca. Gratulujemy!

   
 • Obrona pracy doktorskiej

  Z przyjemnością zawiadamiamy, że 25 listopada 2011r. o godz. 10:00 w Dużej Sali  Wykładowej Instytutu Zoologicznego Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego ul. Sienkiewicza 21 we Wrocławiu odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej naszej koleżanki, mgr Agnieszki Konowalik (Ogrodowczyk). 

  ... więcej  
 • Nowa książka

  Ukazała się nowa książka dr Roberta Maślaka i jego studenta Mikołaja Kaźmierczaka: Zółw egipski (Testudo kleinmanni Lortet, 1883). Biologia i problemy ochrony. Wydawnictwo Lineart, Warszawa. 96 stron, 17 zdjęć, 124 cytowane publikacje. ISBN 978-83-927375-1-3

  ... więcej  
 • Nowa książka

  Ukazała się nowa książka pod redakcją prof. Marii Ogielskiej pod tytułem Reproduction of Amphibians wydana przez Science Publishers.

   

   

  Więcej informacji pod adresem www.scipub.net/biology/reproduction-amphibians.html

   

   
 • Środowe Spotkania z Przyrodą

  Zakończyła się wiosenna edycja "Środowych Spotkań z Przyrodą" - wykładów popularno-naukowych adresowanych do młodzieży i wszystkich tych, którzy zainteresowani są szeroko rozuminymi problemami nauk przyrodniczych. Organizatorami wykładów są PTPP ProNatura, XII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego z Wrocławia oraz Uniwersytet Wrocławski.

  ... więcej  
 • SKN Herpetologów

  Studenckie Koło Naukowe Herpetologów od początku swojego istnienia jest związane z naszym Zakładem. Opiekunem naukowym SNKH jest dr Robert Maślak.

  ... więcej